KOMEK Mensupları ve Mezunları Derneği

HAKKIMIZDA: KOMEK Mensupları ve Mezunları Derneği 2015 yılında kurulmuştur. Derneğimizin 36 aktif üyesi bulunmaktadır.

Derneğimizin Kuruluş Amacı: Eğitim, kültür, sanat, spor, rehberlik, yardımlaşma ve sosyal alanlarda yürütülecek faaliyetlerle özel anlamda üyelerimize genel anlamda yaşadığımız şehir ve ülkemizin insanlarının yerel ve evrensel değerlerle donanmış, içinde yaşadığı toplumun değerleriyle barışık, ülkesini seven, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, aynı zamanda geçmişiyle bağını koparmamış nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır. Derneğimiz amaçlarını gerçekleştirmek için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak çalışmalarını yürütmektedir.

Misyonumuz: Toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın sağlanması amacıyla bölgemizde, ülkemizde veya dünyanın herhangi bir yerinde ihtiyacı olanlara maddi ve manevi anlamda destek olunması,  yardım elinin uzatılmasıdır. Aynı zamanda iyilik yapma ve iyiliğe vesile olma gibi temel değerlerimizin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalar yapmak ve yapılan çalışmalara katkıda bulunmaktır. İyilik yapmanın hem iyilik yapan hem de iyiliğin kendisine ulaştığı kişi açısından onarıcı, iyileştirici ve kaynaştırıcı etkisinin bilincinde olarak bir köprü olma sorumluluğunu yerine getirmek derneğimizin birincil hedefidir. Toplumun sosyal, ekonomik, kültürel vb. alanlarda farklılık arz eden katmanları arasında yardımlaşmanın, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin sağlanmasına katkıda bulunmak maksadıyla projeler üretmek ve çalışmalar yapmak dernek olarak üzerimize almış olduğumuz bir sorumluluktur. 

ETKİNLİKLERİMİZ: Derneğimiz kurulduğu günden bugüne pek çok projeyi üyelerimiz ve yardım gönüllülerimizin katkılarıyla gerçekleştirme imkanı bulmuştur.

Gerçekleştirmiş olduğumuz sosyal sorumluluk projelerimizden bazıları şunlardır:

“Yetimin Kurşun Kalemi” projesi ile kırtasiye malzemeleri Fırat Kalkanı Harekatıyla Suriye’nin terörden arındırılan Azez, Cerablus, El Bab ve Dabık bölgelerindeki yetim öğrencilere ulaştırılmak üzere AFAD Lojistik Merkezine teslim edilmiştir.

Okul Çantası Yardımı: Kahramanmaraş Çağlayancerit Ortaokulu’nda 5. Sınıfa yeni kayıt yaptıran 110 öğrenci için okul yönetiminden gelen okul çantası talebine duyarsız kalınmamış ve Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK), çocukların yüzlerini bir nebze güldürebilmek için KOMEK Kooperatifi tarafından atölyelerde hazırlanan çantalar okula gönderilirken okul yönetimi de yeni eğitim öğretim yılının başladığı ilk gün çantaları öğrencilere teslim etmiştir.

Su Kuyusu Projesi: KOMEK Mahmudiye Güzel Sanatlar Merkezi Kur’an-ı Kerim sınıfı kursiyerleri ve gönüllüler tarafından yürütülen su kuyusu çalışmaları kapsamında ilk kuyunun açılışı 6 Temmuz 2020’de Bangladeş’in Myanmar sahil kıyısında yapıldı.

KOMEK Mahmudiye Güzel Sanatlar Merkezi kursiyerlerinin katkılarıyla ikinci kuyuyu 16 Temmuz 2020’de Bangladeş’in bir başka köyünde hizmete açılmıştır.

Önleyici Sağlık Hizmetleri: Hastalıktan Korunma Seminerleri, KETEM Taramaları, Kan Bağışı vb. Değerler Eğitimi: Kadın ve Aile Seminerleri, Huzur Sohbetleri vd.

Kışlık Kıyafet Yardımı Projesi: Her yıl yapmakta olduğumuz ve çocuklara kışlık kıyafet desteği sağlamayı amaçladığımız ”Çocuklar Üşümesin”  projesi bu yıl da 2021 yılı aralık ayında gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında  kışlık ayakkabı ve montlar ayrıca  Konya Büyükşehir belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda gönüllü kursiyerlerin örmüş oldukları  atkı ve bereler ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılmıştır. Yardımlar Konya merkez, ilçe ve mahalleler ile  Van ve Muş’ta okullara ulaştırılmıştır. Toplamda 818 mont, 437 bot, 1721 atkı ve bere olmak üzere toplamda 34 okulda 2976 çocuğa yardımlar teslim edilmiştir.  Ayrıca 200 yetim çocuğa da kışlık kıyafet temin edilmiştir.

Kırtasiye Desteği Projesi: 2022 yılı  Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz çalışma ile   gönüllülerin derneğimize yapmış oldukları muhtelif kırtasiye malzemesi ve okul çantası bağışları Konya merkez ve ilçelerde toplamda 17 okulda 377 çocuğa ulaştırılmıştır.