Kültür Köyü Sille'de Turizm Alt Yapısının Güçlendirilmesi

Program adı: Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı

Proje sözleşme numarası: TR 52-11-KIRSAL-01-121

Başvuru sahibi: Konya Büyükşehir Belediyesi

İlgili birim: Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı/KOMEK Şube Müdürlüğü

 

Proje İçeriği

Konya ili Selçuklu ilçesi Sille Subaşı Mahallesi’nin turizm sektöründe hizmet kalitesini artırmak ve yeni iş imkânları oluşturulması yoluyla Sille Subaşı’nda yaşayan nüfusun gelir seviyesine katkıda bulunmak amacıyla Mevlana Kalkınma Ajansı ve Belediye iş birliğinde 2011 yılı Kırsal Kalkınma mali iş birliği programı kapsamında hazırlanmıştır. Sille’de belediyeye ait Kent Atölyesi, yöresel el sanatları eğitim ve üretim atölyesine dönüştürülmüştür. El sanatları eğitim ve üretim atölyesinde Sille bebekleri ve toprak işçiliği seramik şekillendiricisi el sanatlarında atölyeler oluşturulmuştur. Sille’de yöresel ürünlerin pazarlanacağı satış ve sergi merkezi açılmıştır.

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Sille Kent Atölyesi’nde kursiyerlere 520 saat seramik biçimlendirme, 600 saat toprak işçiliği, 608 saat de folklorik bebek yapımı kursu verilirken Türkiye’de örnek uygulamaların olduğu farklı şehirlere teknik geziler düzenlenmiştir.

Proje kapsamında “Kültürel Mirasımızın Turizme Kazandırılması ve Sille Örneği” isimli forum düzenlenmiştir. “Sille’de Zaman” isimli fotoğraf ve resim sergisinin de yer aldığı forum İl halk Kütüphanesi’nde yapıldı.

Hayata Köprü

Şizofreni hastalarının toplum hayatına katılımını sağlamayı amaçlayan Hayata Köprü Projesi dahilinde uzman eğiticiler yetiştirilmiş, ailelere yönelik terapi çalışmaları, hastalara yönelik meslek edindirme eğitimleri, konferanslar ve açık hava etkinlikleri yapılmıştır. Karaman ' Konya Düzey 2 Bölgeleri Kalkınma Programı Yerel Kalkınma Girişimleri Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje maliyetinin yüzde 90 olan 99.173,70 Euro'su AB tarafından, 21 bin Euro'su da Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilmiştir. Devlet Planlama Teşkilatı'nın koordinasyonunda yürütülen projeye Büyükşehir Belediyesi, proje araştırmaları, proje anısına yeşillendirme çalışmaları konusunda katkı sağlamıştır.