Anasayfa Kurumsal Kurs Merkezlerimiz Sergi ve Satış Yerleri Branşlar İletişim Projeler Yurt Dışı Eğitimleri

 

YURT DIŞI KURSLARI (BALKANLAR, UGANDA, TÜRK CUMHURİYETLERİ)

2007-2015 yılları arasında Balkan ülkeleri Bosna-Hersek, Makedonya ve Kosova'da açılan KOMEK kursları, 2019 yılı içerisinde yeniden bölge halkını üretim ve istihdama yöneltecek branşlar ile Şubat ayı içerisinde hizmete başlamıştır.

2019 yılında Bosna-Hersek’te; Giyim/Mefruşat, el sanatları (ıslak keçe, ahşap boyama, kâğıt rölyef, hediyelik eşya yapımı, vb), şiş örgü gibi kurslar Türkiye Maarif Vakfına ait Maarif Okulları Saraybosna Kampüsünde bölge halkına hizmet etmiştir.

 

Kosova’da, Giyim/Mefruşat, El Sanatları (ıslak keçe, ahşap yakma, ahşap boyama, takı tasarımı, kurdela nakışı, kağıt rölyef, hediyelik eşya yapımı v.b.) gibi kurslar Prizren Belediyesi, ve Orkide Kadınlar Derneği, Priştine Gerçek Derneği tarafından sağlanan kurs yerlerinde bölge halkına hizmet etmiştir.

 

Makedonya'da; Giyim/Mefruşat, el sanatları (ıslak keçe, kağıt rölyef, hediyelik eşya yapımı, vb) gibi kurslar Üsküp'te bulunan MATUSİTEB (Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları)'e bağlı sivil toplum kuruluşları binasında, Gostivar şehrinde ise MATÜKAT(Makedonya Türk Kadınları Teşkilatı) binasında bölge halkına hizmet etmiştir.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile beraber TİKA, Türkiye Maarif Vakfı başta olmak üzere bölgelerdeki yerel kuruluşlar ve STK’lar işbirliğinde açılan kurslar ile bölge halkına üretim ve istihdam adına fayda sağlaması, turistik bölgelerde turizme yönelik ürünlerin yapılması neticesinde bir ekonomik canlılık hedeflenmektedir.

Açılan branşlar için kullanılacak malzemelerin tedariği TİKA tarafından sağlanmıştır. Ayrıca Türkiye Maarif Vakfı Okulları, yerel kuruluşlar ve bölgedeki STK’ lar kurslar noktasında bize yer temini ve tanıtım/organizasyon konusunda yardımcı olmuşlardır.

 Balkanlar’da lokal düzeyde düzenlenen faaliyetlerin içerik ve mekân çalışmalarının genişletilmesiyle Türk Kültürünün tanıtımına katkı sağlamak hedeflenmektedir.

UGANDA

TİKA, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), IUIU (Uganda İslam Üniversitesi) ve Belediye (Konya Büyükşehir Belediyesi ) işbirliğinde KOMEK faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Projenin amacı IUIU’nun talebi üzerine Türkiye’nin mesleki eğitim alanındaki tecrübesinin aktarılmasıdır.

Proje 3 fazdan oluşmaktadır.

Faz 1 ve Faz 2’de mesleki eğitimler verilecektir.

Faz 3’de Mesleki eğitim programlarının gözlenmesi ve kalite kontrolü öngörülmektedir.

Eğitim programları kapsamında; moda teknolojisi ve kadın-erkek giyim tasarımı, web program ve web tasarımı, fotoğrafçılık, videografi, metal işleri ve kaynakçılık, el sanatları, yemek pişirme, fırıncılık ve pastacılık, saç ve cilt bakımı, arıcılık ve duvarcılık eğitimleri verilecektir.

İlk aşamada web programlama ve web tasarımı; kadın-erkek giyim ve el sanatları, videografi ve fotografi eğitimlerinin verilmesi öngörülmektedir.

KOMEK eğitim verilen branşlar yönünden projede yer alacak tüm branşları kapsamaktadır.

TÜRK CUMHURİYETLERİ

2020 yılı içerisinde tarihi kökümüzün, maneviyatımızın ışığı saydığımız bugün de geçmişimize bir vefa örneği olarak Türk Dünyası Ülkelerinde (Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan vb.) karşılıklı kültürel sanatsal faaliyetlerin yapılabilmesi için meslek edindirme kursları vb. çalışmaların yapılması düşünülmektedir.

 

 

 


0
KOMEK
Konya Büyükşehir Belediyesi
Kuruluşudur.
Sıkça Sorulan Sorular
KOMEK Üye Platformu
Kurumsal
Kurs Merkezleri
Akademik Takvim
Konya Büyükşehir Belediyesi
KOMEK İletişim
Yayınlarımız
Dokümanlar
KOMEK Dergi
Logolarımız
Bu sitedeki tüm içerik ve görsel malzemenin telif hakları KOMEK'e aittir. izinsiz kullanılamaz.